Straty ciepła – jak uniknąć strat energii w domach jednorodzinnych?


Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowy budynek, odnowić istniejący dom, czy po prostu wyremontować pokój w domu, zmniejszenie strat ciepła to jeden z najważniejszych czynników, które sprawiają, że dom energooszczędny staje się ciepły i tańszy. Im mniej strat ciepła, tym mniej będziesz potrzebować ogrzewania, co pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie w przyszłości.

 

CO TO JEST UTRATA CIEPŁA W BUDYNKU?

Strata ciepła jest tam, gdzie ciepło ucieka z wnętrza budynku na zewnątrz, zwykle przez dach, ściany, okna i podłogę. Znajomość strat ciepła pozwoli określić i dokładnie zaplanować najbardziej efektywny system grzewczy i upewnić się, że twoja nieruchomość jest odpowiednio ogrzewana.

Patrząc chociażby na podgrzewane podłogi utrata ciepła w pokoju lub w całym domu powie Ci, czy ogrzewanie podłogowe wystarczy, aby odpowiednio ogrzać pomieszczenie lub dom. Jeśli utrata ciepła jest niska, jest bardzo prawdopodobne, że wystarczy ogrzewanie podłogowe. Ale jeśli utrata ciepła jest wysoka, być może trzeba przyjrzeć się sposobom zmniejszenia strat ciepła, aby zapewnić wydajne działanie systemu. Straty ciepła potwierdzą również, czy budynek spełnia wymogi prawne, a także, co ważniejsze, określa wymagania energetyczne i koszty eksploatacji domu.

 

utrata ciepła w domu jednorodzinnym

DLACZEGO NIE CHCEMY UTRATY CIEPŁA W DOMU.


Dom z wysoką utratą ciepła kosztuje nas znacznie więcej pieniędzy, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć straty energii przez ciepło uciekające z domu, aby znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Mówiąc prosto, aby system ogrzewania zapewnił wystarczającą ilość ciepła do pomieszczenia, wydajność systemu musi być większa niż utrata ciepła.

OGRANICZAJ ZUŻYCIE CIEPŁA I ZUŻYCIE ENERGII
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie zużycia energii i strat ciepła. Obejmują one:poprawa izolacji obiektu(redukcja strat przewodzenia)

  • zmniejszenie wycieku powietrza (zmniejszenie strat konwekcyjnych)

Zmniejszenie zużycia energii dzięki zastosowaniu wydajnych metod ogrzewania i utrzymania ciepła – np. rekuperatory


Jeśli strata ciepła jest większa niż moc grzewcza, rachunki za ogrzewanie dosłownie przechodzą przez dach, ponieważ płacisz więcej, aby wytworzyć więcej ciepła w pomieszczeniu. Otwarte drzwi i okna są jednym z najczęstszych miejsc ucieczki ciepła.

straty ciepła w budynkach - rekuperatory

ZMNIEJSZYĆ UTRATĘ CIEPŁA POPRZEZ POPRAWĘ IZOLACJI

Poprawa izolacji domu jest głównym sposobem walki z utratą ciepła przez podłogi, ściany i okna oraz dachy. Możesz zainstalować więcej izolacji lub upewnić się, że nie ma żadnych szczelin w istniejącej izolacji, ponieważ odpowiednia izolacja utrzymuje straty ciepła do minimum.

IZOLACJA PODŁÓG
W przypadku podłóg ważne jest zapewnienie wystarczającej izolacji pomiędzy podłożem a powierzchnią podłogi. W nowych budynkach w trakcie budowy instalowana jest wystarczająca izolacja, a w starszych budynkach warstwy izolacyjne można układać na istniejących powierzchniach podłogowych. Mamy wiele rozwiązań do izolacji podłogi, więc jeśli zastanawiasz się, jaki byłby najlepszy rodzaj izolacji podłogi w twojej nieruchomości, możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

IZOLACJA ŚCIAN, DACHÓW i OKIEN
Aby zmniejszyć straty ciepła ze ścian, można zainstalować izolację ścian komory. Obejmuje to rozdmuchanie materiału izolacyjnego w szczelinie między cegłą a ścianą wewnętrzną. Należy zadbać o to, aby w izolacji nie pozostawały żadne szczeliny. Zastosowanie izolacji ścian wnękowych zmniejsza cyrkulację powietrza, a zatem minimalizuje straty ciepła przez ściany. Płyty izolacyjne mogą być również stosowane do ocieplania ścian i działają jako doskonałe doposażenie do izolacji ścian, dodając zaledwie 10 mm do grubości ściany.

największe straty ciepła w budynku - dach

Izolacja ścian szczelnych ogranicza cyrkulację powietrza i minimalizuje straty ciepła przez ściany.

W przypadku dachów najprostszym sposobem zapobiegania utracie ciepła jest izolacja sufitu w zagłębieniu poddasza. Ważne jest umieszczenie odpowiedniej izolacji w poddaszu lub suficie i upewnienie się, że nie pozostawia się żadnych szczelin, zwłaszcza wokół wywietrzników, instalacji elektrycznych i rurociągów. Istnieje łatwy test sprawdzający, czy występują luki lub nieszczelności. Wystarczy spojrzeć na swój dach w mroźny poranek i jeśli zauważysz jakiekolwiek obszary bez mrozu, wiesz, że są pewne nieszczelności lub szczeliny izolacyjne, które będą się pojawiać jako obszary bez szronu.

Zastosowanie większej izolacji poddasza może zmniejszyć straty ciepła, zmniejszając ruch powietrza w górę. Włókna izolacji mogą również zapobiegać cyrkulacji powietrza uwięzionego i powodować prądy konwekcyjne.

Jeśli nie masz jeszcze izolacji dachowej lub poddasza, niektórzy dostawcy energii oferują to do darmowej izolacji dachu i poddasza, więc warto sprawdzić u swojego usługodawcy, czy dom kwalifikuje się, ponieważ może to zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Wszelkie pęknięcia lub naruszenia ścian lub stropów (szczególnie wokół luków sufitowych) lub podłóg powinny być wypełnione, aby zmniejszyć straty ciepła.

Instalowanie izolacji dachu pomaga w utrzymaniu wytworzonego ciepła. Możesz również kwalifikować się do bezpłatnej izolacji dachu i poddasza za pośrednictwem dostawcy energii.

 

Domy energooszczędne – jak wyeliminować straty ciepła?
4.7 (94.29%) 7 votes