TROCHĘ TEORII

Poniższe pracowanie kierowane jest do instalatorów , projektantów, użytkowników. Jest ono wynikiem kilkuletniej praktyki instalacyjnej oraz efektem spostrzeżeń z pięcioletniego użytkowania systemu nawiewno-wywiewnego z rekuperatorem krzyżowym, we własnym domu.

Problemy prawidłowej wentylacji mieszkań i domków jednorodzinnych powiązane są z wieloma różnymi zagadnieniami. Projektując instalację wentylacyjną domku jednorodzinnego, projektanci często przenoszą na ten grunt normy i praktykę stosowaną dla obiektów użyteczności publicznej. Czynią to w dobrej wierze sądząc, że skoro od lat stosowane przez nich unormowania i procedury projektowe się sprawdziły, to dla obiektu tak małego i zdawałoby się nieskomplikowanego jak dom jednorodzinny , będzie tak samo. Stąd tendencja do "przewymiarowania" systemu. W efekcie inwestor płaci więcej za wykonanie instalacji, ponosi spore koszty eksploatacyjne w postaci opłat za energię elektryczną, koszty w postaci strat ciepła w procesie nadmiernej wentylacji, koszty obsługi systemu (wymiana drogich filtrów), i często "zyskuje" niski tzw. komfort klimatyczny. Dlatego istnieje konieczność odrębnego podejścia do projektowania wentylacji w domach jednorodzinnych.

Korzyści płynace ze stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach mieszkalnych można rozpatrywać w dwóch aspektach: komfortu i ekonomii.
Większość opracowań mówi, że systemy wentylacyjne zapewniają:

 1. filtrację powietrza
 2. skuteczne usuwanie przykrych zapachów
 3. brak przeciagów, halasu ulicznego
 4. likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń
 5. stały dopływ świeżego powietrza
 6. znaczną oszczedność w kosztach ogrzewania

O ile pierwsze trzy punkty są jasne , to kolejne nie są już takie oczywiste. Odnoszą się one bowiem do zagadnienia tzw. "komforu klimatycznego", to znaczy do takich wlaściwosci fizycznych powietrza, ktorych spełnienie jest konieczne dla różnych stanów pracy i odpoczynku człowieka. Przy zachowaniu tych warunków człowiek odczuwa komfort przebywania w pomieszczeniu. Zatem temperatura,ruch powietrza, potrzebna ilość świeżego powietrza, czystość, wilgotność i jonizacja - są to czynniki decydujace o odczuwanym komforcie.

W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej ważną sprawą jest rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów. Nie należy ich montować bezpośrednio w strefie przebywania ludzi. Prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekraczać 0,2 m/s.
Ilość świeżego powietrza na jedną osobę w/g zalecenia DIN 1946, dla rodziny 3-6 osobowej jest zapewniana już przy zastosowaniu centrali MISTRAL 250. Uzyskanie odpowiedniej filtracji jest kwestią zastosowania filtrow powietrza klasy EU3 lub EU5 itp.

Sprawa nie jest taka prosta, gdy chcemy zapewnić komfort w zakresie odpowiedniej wilgotności i jonizacji powietrza. Potrzeba usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienki, suszarnia jest oczywista, i z tego powodu należałoby raczej stosować jak najwieksze wymiany powietrza (duże centrale). Poza sezonem grzewczym zgoda, powinno sie wentylować dom w miarę intesywnie.
A co w sezonie grzewczym ?
Gdy na zewnatrz temperatura wynosi 0 o C lub mniej, zawartość bezwzględna wilgoci w powietrzu jest w granicach 1-3 g/m 3(60-90% wilgotność). Pobierane swieże powietrze ogrzewa sie w wymienniku ciepła do temp.12-15Co. Przy zawartości H2O 1-3 g/m3 wilgotność względna w tej tempetaturze wynosi zaledwie 10-20%. Gdy grzejniki "dogrzeją" powietrze do wymaganych 20oC wilgotność względna może spaść do 5-20% (szczególnie suche powietrze jest podczas mrozów w nocy kiedy śpimy ).
Chcąc zachować wilgotność na poziomie 35% (przy temperaturze na zewnątrz -5%C i wymianie powietrza np. 300m3/h) musimy "nawilzyc powietrze " ok.1 litrem wody na 1 godz. (24 litry na dobę)!

Ktoś powie, że to paradoks. Z jednej strony eliminujemy nadmiar wilgoci z kuchni ,łazienek, itd. a pokoje, zwłaszcza sypialnie trzeba dowilżyc.

Z tych teoretycznych wywodów wynikają praktyczne wskazówki:

 1. Wentylacja w sezonie letnim może być intensywniejsza. Ułatwia to odprowadzenie wilgoci i zanieczyszczeń.
 2. W sezonie grzewczym, szczególnie gdy na zewnatrz jest mróz, wentylujemy mniej intensywnie (szczególnie sypialnie, aby nie doprowadzic do przesuszenia powietrza). Nocą centrala powinna pracować na możliwie małym wydatku (1 bieg).
  Jeśli podczas przyjeć w pokoju dziennym przebywa wiecej osób, włączamy centralę na 2 lub 3 bieg i jednocześnie maksymalnie odkręcamy anemostaty nawiewne w pokoju dziennym. Odkręcenie anemostatów spowoduje dodatkowy napływ powietrza i "odpreżenie" instalacji nawiewnej, jednocześnie zapobiegając "przewentylowaniu sypialni".

Z tego powodu dla pokoi dziennych, pokoi kominkowych, i innych pokoi gdzie okresowo może przebywać więcej osób proponujemy:

 • - stosowanie 1 - 2 anemostatów nawiewnych ustawionych na stałe na łączny wydatek 50-80 m/h3.
 • - oraz stosowanie dodatkowego, dużego nawiewnika np f 160 mm z zamontowaną, sterowaną siłownikiem przepustnicą motylkową. Normalnie przepustnica jest zamknięta, powietrze napływa tylko przez anemostaty nawiewne. Gdy jest więcej osób (np. podczas przyjeć) włączamy poprzez przepustnice motylkową dodatkowy, wydajny nawiewnik. Wówczas większość powietrza z centrali popłynie do tego pokoju, a wiec tam gdzie chcemy.
  Wyłącznik przepustnicy w postaci naściennej montujemy w danym pomieszczeniu.
  Dla central MISTRAL (stosowanych w domach jednorodzinnych ) nie zalecamy stosowania dodatkowych nagrzewnic elektrycznych. Powoduje to dodatkowe przesuszenie powietrza, zmniejszenie naturalnej ujemnej jonizacji. Centrale MISTRAL zapewniają wystarczajace ogrzanie powietrza (nawet gdy jest duży mróz). Oddychanie zbyt suchym powietrzem jest niebezpieczne szczególnie podczas snu. Prowadzi to bowiem do przesuszenia śluzowki drog oddechowych, a w konsekwencji do bólu gardła, nieżytu nosa i stanów zapalnych. Dla kontroli mikroklimatu zalecamy montaż naściennych wskaźników temperatury i wilgotności. Wartość temperatury utrzymywana w sypialni jest kwestią upodobania domowników (choc 18o C jest optymalne), natomiast gdy wilgotność spadnie ponizej 30% nalezy stosowac dowilżanie.


Wersja do druku
     
Site by Art4U.pl